Реставрація Чорної кам’яниці на площі Ринок у Львові

24 Липня 2020

Чорна кам’яниця (пл. Ринок, 4) — пам’ятка архітектури національного значення, охоронний номер 326/3. Вона входить у Ансамбль історичного центру Львова, який 1998 року включений до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Будівля зведена 1588—1589 роках і впродовж 17—20 століть неодноразово перебудовувалася. Нині у будинку знаходяться експозиційні, фондові та службові приміщення Львівського історичного музею.

Пам’ятка архітектури давно потребувала відновлення і у 2019 році компанія “Володар-Маркет” здійснила такі роботи по об’єкту: реставрація фасаду, влаштування водоізоляції і нового даху, укріплення фундамену,  облаштування лапідарію у внутрішньому дворику.
Найскладнішим під час реставраційних робіт виявився фасад. Адже свою назву «Чорна кам’яниця» одержала лише у XIX столітті, оскільки протягом століть свинцеві білила, які наносилися як ґрунт для поліхромії, окислювалися і таким чином фасад став чорним. Тому виникла дискусія, якого ж кольору зараз залишити цю пам’ятку. Вирішили зберегти кожен етап у її історії.

«Усі зійшлися на тому, що Чорна кам’яниця повинна відображати всі нашарування, які залишились на тому об’єкті упродовж і XVIII-XIX століть. Тобто традиція малювання Чорної кам’яниці умовно на чорно, бо це дуже умовно чорний колір, вона має вже столітню історію», — пояснює головний архітектор проекту, доцент «Львівської політехніки» Юрій Дубик.

Зараз на фасаді «Чорної кам’яниці» можна помітити кілька каменів не чорного кольору. «Коли ми побачили, що маємо досить великі фрагменти, де збережена червона і брунатна поліхромія, то вирішили їх залишити законсервованими зондажами. Такими ж зондажами у внутрішньому дворі показані залишки, які фіксують давнішу планувальну структуру «Чорної кам’яниці», – резюмував Юрій Дубик.

 

Цим проектом залишилися задоволеними усі, бо рішення щодо важливих реставраційних питань приймали разом: науковці, реставратори і громадськість.

«Цей об’єкт для багатьох інших об’єктів буде таким взірцем, як повинно працюватися на пам’ятці, особливо пам’ятці такого рівня: колегіальні зустрічі, колегіальні дискусії, дуже глибокий науковий аналіз», — поділився враженнями президент благодійного фонду «Збереження історико-архітектурної спадщини Львова» Андрій Салюк.

 

Результат реставрації фасаду пам’ятки архітектури “Чорна кам’яниця”

 

 

 

 

 

 

 

Рекомендовані статті
Лип
23

Реставрація храму Пресвятої Трійці на вул.Тершаківців

Львів є  культурною столицею України, яка багата цінними пам’ятками архітектури. Наші храми – це серцевина нашого міста.

Детальніше

Бер
13

Мідна покрівля: особливості благородного матеріалу

В наш час мідь не вважається елітним покрівельним матеріалом. Але ніхто не сперечається про те, що мідний дах є довговічним і надійним.

Детальніше

Тра
07

Якість мідної покрівлі

До міді у нас відношення особливе. Метал хоч і не дорогоцінний, а все ж таки благородний.. Навіть професія така була в дореволюційній Росії – меднік. Саме міддю на Русі споконвіку – і на віки! – Крили куполи православних храмів. Під благородної патиною мідної крівлі стояли (а подекуди і понині стоять) старовинні садиби російського дворянства, переживши не одне покоління своїх господарів … За часів же “економною економіки” “мідний вік” у вітчизняному будівництві був замінений “століттям залізним”: мідь йшла виключно на потреби “оборонки”, а типові багатоповерхівки і заводські ангари по містах і селах нашої країни крили невибагливою оцинкуванням. І ось дивовижні якості мідної крівлі знову “розсекречено” і доступні приватному забудовникові.

Детальніше